...:::RYBÁŘI - KOŠŤÁLOV:::...
Dnes je čtvrtek 9. července 2020 . Svátek má Drahoslava.

mladezcinnost

Oblastní kolo Zlaté udice Košťálov 2012

10.10.2012

Letošní rok byl obzvláště zasvěcen přípravě na oblastní kolo soutěže o Zlatou udici s pořadatelstvím u nás v Košťálově. Přestože naše organizace není nikterak velká, ovšem obětavost našich členů a skvělá spolupráce Obecním úřadem přinesla získání grantu k zaštítění nákladů.

Podpora místních podnikatelů a vstřícný přístup ředitele školy v Libštátě k bezplatnému zapůjčování sportovní haly a učeben. Tyto snahy nám dávaly sílu ustát všechna úskalí, smlouvy, porady a nutná jednání v přípravách soutěže.

Plně si uvědomujeme, jakou odpovědnost na sebe bereme a co se od nás očekává. Snad úplně nejtěžší byli počátky tréninků rybolovné techniky, stále se opakující testové otázky a poznávačky. Pro zpestření činnosti byly zařazovány do programu soutěže o drobné ceny.

Velice nám pomohlo pozvání státního trenéra rybolovné techniky pana Bačiny. Na ligové halové a na jaře venkovní soutěže. Byly prověřovány naše výkony a ukázaly se chyby. Na druhou stranu bylo možno zúročit to, co již umíme. A ejhle byly i první vyhrané poháry. Tyto „vlaštovičky“ se staly hnací silou a inspirací nejen pro děti ale hlavně pro jejich zázemí a rodiče, kteří projevili velkou podporu.

Oslovujeme kamarádku rybářku - ligovou závodnici Elišku Holubovou a po dohodě jedeme do Třemošnice na trénink – Muška. Věnovala nám čtyři hodiny svého času v jejím zkouškovém maturitním období, čehož si velmi ceníce a rádi bychom, ti Eliško, touto cestou poděkovali. Výkony dětí šly nahoru a zněly ohlasy – nás to baví.

Máme před sebou ještě dvě předkola místní a okresní. Podle konečných výsledků postavíme družstvo. Pak ještě několik tréninků a je tu finále. Ještě že družstvo má obětavého trenéra Miroslava Picka, takže když vedoucí nemůže, řídí činnost sám i s dvanácti dětmi.

Nadchází den D. Přihlášeno do soutěže je deset družstev a nejdále od nás to má Havlíčkův Brod. Následuje ubytování. Večeře v jídelně Integrované školy v Lomnici nad Popelkou, v jejímž internátu bydlíme.  

Slavnostní nástup za účasti hostů z Obecního úřadu z Košťálova a města Lomnice – včetně ředitele ZŠ Libštát. Následují znalostní testy, poznávačky ryb, rostlin a živočichů. Po prvním kole páté místo. No připadáme si trošku skleslí, ale přitom natěšení na zítřejší rybolov.  

Rybník je vzorně připraven našimi rybničním panem Zdeňkem Bajerem, jenž této práci dává půl života. U maringotky září stan, ze stánků voní lákající dobroty. U přepadu z rybníka nově zbudovaná lávka a ze stánku na protějším břehu se line vůně kávy od manželů Janatových. Družstva míchají krmení a zbrojí k rybolovu. Start a už to jede. Je vidět, že jsou horká místa a ta ostatní. První poločas je za námi. Šestí – no nic moc. Jde se na oběd. Měníme krmnou strategii – musíme to zvrátit.  

Druhý poločas – ryba bere málo ale vyrovnaně. Konec závodu – „rána z děla“ – díky specialistovi panu Kmínkovi – děkujeme. Třetí místo – to už je lepší nálada. Odměnou nám je diskotéka u intru.

Dobře se vyspat – zítřek je pro nás rozhodující. Hned po snídani nám zadrhla doprava. S pomocí obětavé maminky paní J. Farské – dojíždíme na soutěž právě včas a jde se ihned soutěžit. Disciplína aremberk – plachta – terč a pak muška. Jako bychom byli ve svém živlu. Tréninky se projevují. Máme pocit, že děti dali do boje duši. Mušky v disciplíně dálka dopadají neskutečně daleko. Kapky v odhozu sviští vzduchem. Atmosféra houstne. Máme velkou naději – tak snad?

Přitom musíme pochválit výsledky našich nejmladších prvňáčků Kristýny a Míši Farských, ale i Aleše Šádka a Tadeaše Eberta za velmi pěkné výkony s družstvem Běstvina. Výsledky do první poloviny startovního pole v rybolovné technice jsou toho důkazem. A už to víme. Naši na domácí půdě jsou v technice nekompromisně první!

Už je tu slavnostní nástup před Obecním úřadem. Vzduch by se dal krájet, jak nervozita stoupá – předčí i hroznou únavu z mnoha probdělých nocí. Jak dopadneme? Dají-li nám medaili? Čtvrté ne. Třetí také ne? No není to možné. Naši vybojovali druhé místo v kraji a k tomu Michal Borůvka získal účast na státním kole soutěže ve dresu Hradce Králové. Potěšilo i několik medailí v jednotlivých disciplínách. Celá soutěž proběhla v krásném sportovním a kamarádském duchu.  

Velké poděkování touto cestou všem zúčastněným. Všichni organizátoři pracovali s nadšením a byla to radost zažít. Poděkování patří všem sponzorům soutěže, pořadatelům a panu Chymkovi za krásné fotografie.

 

Milan Zajíc, vedoucí kroužku mládeže při ČRS MO Košťálov